Kako smo 1998. šokirali cijeli svijet…

Prisjetit ćemo se legendarnog uspjeha brončanih Vatrenih u Francuskoj 1998., i utakmica Hrvatske iz nokaut faze natjecanja.

U osmini finala čekali su nas snažni Rumunji,  predvođeni s nekoliko klasnih igrača. Rumunjska je kvalifikacijsku grupu završila s devet pobjeda i tek jednim remijem protiv Irske u posljednjem kolu, a na Svjetskom prvenstvu su u skupini nadvisili Engleze za prvo mjesto u skupini.

No, Hrvatska je Rumunje tog poslijepodneva u Bordeauxu u potpunosti neutralizirala. Pobjednika je odlučio Šuker koji je trebao dva puta matirati “trokrilnog ormara” Bogdana Steleu iz kaznenog udarca kojeg je izborio Asanović.

Nekoliko dana kasnije Hrvatska je na Gerlandu u Lyonu odigrala svoju najbolju utakmicu u povijesti. S 3:0 torpedirali smo aktualne europske prvake Nijemce i osvetili im se za poraz od dvije godine ranije u Engleskoj.

Uslijedilo je polufinale protiv domaćina na Parku prinčeva. Jedna od onih nikad prežaljenih utakmica naše reprezentacije.  Hrvatska je u prvom dijelu igrala jako dobro. Francuzi su prijetili isključivo udarcima iz daljine, no Dražen Ladić je bio siguran.

I, onda, u prvoj minuti nastavka, Šuker na sjajnu asistenciju Asanovića bježi obrani Tricolorai matira Fabiena Bartheza za veliko vodstvo Vatrenih.

Međutim, samo minutu kasnije, čovjek koji nikada prije nije zabio pogodak za reprezentaciju, Lilian Thuram, koristi grešku našeg (ozlijeđenog) kapetana Zvone Bobana i pogađa za poravnanje. Ironije li, taj Thuram je u 70. zabio svoj drugi – i posljednji – pogodak za reprezentaciju i Francuskoj donio preokret. Hrvatskoj nije pomogao niti crveni karton Laurenta Blanca kojeg je “iznudio” Slaven Bilić.

Robert Belosevic cropix vatreni 3

U utakmici za treće mjesto igrali smo protiv Nizozemaca, koji su po mnogima igrali najljepši nogomet na turniru. Hrvati su se odlično oporavili od šoka od ispadanja u polufinalu i pogocima Prosinečkog u 13. i Šukera u 36. minuti došli do najvećeg uspjeha u povijesti hrvatskog nogometa. Osim bronce, titulu najboljeg strijelca na kraju je ponio Davor Šuker sa šest pogodaka.

Izvor: navijačnica/ jutarnji list